Bizi takip edin

Kültür

420 ne demek?

420 ne demek?

20 Nisan ve marihuana kültüründe 420 ne anlama geliyor.

20 Nisan yani 4/20, marihuana kullanan insanların her sene kutladığı “Ot günü (Weed Day)”. Peki neden? 420’nin anlamı ne? 20 Nisan esrar kültüründe ne anlama geliyor. İlk defa 1971’de duyulan 420 hakkında bir çok hikaye mevcut.

420 hakkındaki efsaneler

Bob Marley’in ölüm tarihi. Reggae efsanesi aslında 6 Şubat 1945’te doğdu ve 11 Mayıs 1981’de öldü. Yani bu tarihin Bob Marley ile hiçbir alakası yok.

Polis telsizi kodu. California polisinin marihuana kullananlar için 420 numaralı telsiz kodunu kullandığı söylenir ancak California’da böyle bir telsiz kodu yok.

Esrarda yaklaşık 420 aktif kimyasal vardır. Esrarda aslında 315 aktif kimyasal daha var. Bu sayı, esrarın türüne bağlı olarak azalma veya artma gösterebilir.

20 nisan en iyi ekim tarihi. 420’nin 20 Nisan tarihinden doğduğuna inanlar bu tarihin en iyi tohum ekim tarihi olduğunu söylese de aslında 420 ile alakası yok.

20 Nisan Hitler’in doğum günü. En saçma efsane herhalde bu. Hitler’in doğum tarihinin 20 Nisan olmasından dolayı bazılar 420 ile bu tarihi eşleştirdi ancak hiçbir alakası yok.

420’nin gerçek anlamı

1971 yıllarında California’daki San Rafael Lisesi’nde çalışan bir grup hippi taş ustası(bunların taş ustası değil öğrenci olduklarına dair söylentiler de var) her gün saat 4:20’de belirledikleri yerde buluşup ot içmeye başlar. Kendilerine “Waldos” diyen grup üyeleri, bu buluşmadan aralarında “420” olarak bahsederler. Önce kendi çevreleri sonra tüm California’ya yayılan bu slogan on yıl içerisinde tüm marihuana tüketicilerinin kullandığın bir terim haline gelmiştir.

Waldos ne demek?

Genellikle bir duvar dibinde takılan gençler İngilizce’de duvar anlamına gelen “wall” kelimesinden esinlenerek kendilerine Waldos ismini vermişlerdir.

420 teriminin bilinen gerçek hikayesi bu şekilde. Birçok insan bu konuda farklı bir hikayeye inansa da 420 terimi artık esrar kullanıcıları arasında çok kullanılan ve kabul edilmiş bir terim. Ayrıca 20 Nisan esrarın yasal olduğu çoğu ülkede “Ot günü” olarak kutlanıyor.

Continue Reading
Comments

Daha fazla Kültür

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin(esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, kenevir yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Kenevir(esrar), bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı