Bizi takip edin

ABD’de esrar yasağının öyküsünü anlatan çizgi roman

Haber

ABD’de esrar yasağının öyküsünü anlatan çizgi roman

ABD’de esrar yasağının öyküsünü anlatan çizgi roman

Ödüllü karikatürist ve illüstratör Box Brown, Amerika’da esrarın tarihçesi ve yasaklanması hakkındaki en yeni grafik romanını yayınladı.

M.Ö. 2000 yılında Hindistan’da yaşayan esrar çiftçilerinin, bitkinin tanrılar ve şeytanlar arasındaki bir savaş sebebiyle yaratıldığına inandıklarını biliyor muydunuz? Ya da sarımlı esrarın ilk kaydedilen kullanımının 1850’lerde Meksika’da olduğu?

1519’da İspanyol fetihleri ​​sırasında Cortes’in şiddetli sömürge kampanyasının bir parçası olarak kenevir tarımı yaptığını biliyor muydunuz?

Cannabis: The Illegalization of Weed in America çizgi romanından bir sayfa.

Yerel halk gizli olarak keneviri tüketim için yetiştirmeye başladı. Kenevir sonunda, göçmen işgücü aracılığıyla ABD’ye geldi ve burada siyah emekçilerle paylaşıldı. Amerikalı milletvekillerinin esrarı “aşağı ırkların” yardımcısı olarak görmeleri uzun sürmedi.

Amerika ve ırkçılığın esrar mevzuatı 19. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlandı. Yalnızca 1985’te 451.138 kişi esrar yüzünden tutuklandı; Bugün bile, Birleşik Devletler’deki bir azınlık grubunun üyesi olarak tanımladığınızda, esrar yasalarını ihlal ettiğiniz için tutuklanma ihtimaliniz sekiz kat daha fazladır.

Propaganda Çağı

Binlerce yıldır insanlık tarafından kullanılan bir bitkinin tehlikeleri hakkında ahlaki bir panik yaratmak için tasarlanmış bir propaganda çağına girin! Esrar hakkındaki yalanların halk üzerindeki etkisi yayılırken, başkanlar Nixon ve Reagan esrarı çok sert bir şekilde yıktılar.

Esrar, eroin gibi uyuşturucuların yer aldığı 1. sınıfa kategoriye sokuldu. Bu durum özellikle genç siyah erkekleri orantısız şekilde hedef alan ve çoğu zaman küçük ihlaller için yüzbinlerce insanı hapse atan “uyuşturucu savaşları” nı başlattı. Esrarla ilgili yanıltıcı çalışmalar sayesinde günümüzde Amerika’nın esrarla karmaşık ve ırksal ilişkisi devam ediyor.

Şimdi, yasalar ve uyuşturucuyla ilgili popüler görüş değiştikçe, esrar hakkında ulusal bir tartışma başladı. Amerika’da yasallaştırma her yıl eyaletten eyalete yayılıyor ve şimdiye kadar 33 eyalet ve Columbia Bölgesi, esrarı bir biçimde genel olarak yasallaştırdı.

Esrar, AIDS, kanser, glokom ve daha birçok hastalıklarla ilişkili semptomları tedavi etmek için kullanılıyor. İster tıbbi ister eğlence amaçlı olsun, esrar Amerika’da en yaygın kullanılan yasadışı uyuşturucu olmaya devam ediyor.

Andre the Giant ve Andy Kaufman gibi pop kültür ikonlarının çizgi roman biyografileri ile tanınan Box Brown, New York Times’ın en çok satan ve Ignatz Ödüllü karikatüristi ve illüstratörüdür. Brown, bu ciddi ve zamanında konuyla ilgili en yeni kurgusal olmayan grafik romanıyla öne çıkıyor: “Amerika’da esrar mevzuatının ırkçı mirası.” Cannabis: The Illegalization of Weed in America, bu sıkıntılı tarihin derinliklerine dalarak zengin, eğlenceli ve iyice araştırılmış bir grafik kompozisyon sunuyor.

Continue Reading
Comments

Daha fazla Haber

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin(esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, kenevir yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Kenevir(esrar), bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı