Bizi takip edin

Araştırmalar esrarın Tourette sendromu tedavi edebileceğini gösteriyor

Haber

Araştırmalar esrarın Tourette sendromu tedavi edebileceğini gösteriyor

Araştırmalar esrarın Tourette sendromu tedavi edebileceğini gösteriyor

Yeni araştırmalar, esrarın Tourette sendromu olanlarda oluşan tikleri tedavi edebileceğine dair daha somut kanıtlar gösterdi.

Bilim insanlarına göre Touretter sendromu için belirli bir neden yok. Stres, sendromu alevlendirebilir hatta ortaya çıkarabilir ancak bir neden olarak atfedilemez. Bazı hastaların esrar tüketildikten sonra semptomlarında bir iyileşme fark ettiklerini belirtmesi üzerine bilim insanlarının yaptığı araştırmalar ilginç sonuçlar verdi.

Yeni Zelanda’daki Tauranga Hastanesindeki Psikiyatri Bölümü’nün en son araştırması, Tourette sendromu olan bir hastada görülen tiklerin kontrol edilmesinde ne kadar iyi çalıştığını görmek için GW Pharmaceuticals tarafından yapılan bütün bir bitki özü olan Sativex’i kullandı.

Doktorlar, hastaya dört hafta boyunca günde iki doz Sativex sprey (10.8 mg THC ve 10 mg CBD) verdiler. Hastanın tiklerini ölçmek için yapılan testlerin yanı sıra hastayı videoya kaydettiler ve objektif gözlemciler tarafından izlendiler. Hastalara Sativex tedavisi uygulanacağı söylenmedi.

Hem hastalar hem de gözlemciler tedavi sonrası tiklerin sıklığının ve şiddetinin azaldığını belirtti. Bu çalışma, esrarın Tourette üzerindeki etkilerini analiz eden çok küçük de olsa ilk klinik denemelerinden biri.

Araştırmacılar henüz Tourette sendromu için bir tedavi bulmadı. Hamilelik sırasında sigara ve uyuşturucu tüketiminin Tourette sendromunun etkilerini daha da kötüleştirdiği bilinmektedir.

Kaynak: https://hightimes.com/health/science/new-research-says-cannabis-can-treat-tourette-syndrome/

Continue Reading
Comments

Daha fazla Haber

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin (esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, CBD yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Esrar, bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı