Connect with us

Esrarın 10 faydası

Sağlık

Esrarın 10 faydası

Esrarın 10 faydası

Marihuananın hastalık tedavisinde kullanılmasına yönelik birçok araştırma mevcut. Bu araştırmalar bize gösteriyor ki marihuana bilinenin aksine birçok hastalığın tedavisinde etkin bir şekilde kullanılabilir.

1. Alzheimer

Scripps Araştırma Enstitüsü tarafından Molecular Pharmaceutics’de yayınlanan bir araştırmaya göre marihuana, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir.

2. Anksiyete

Harvard Tıp Okulu marihuananın anti-anksiyete etkisine sahip olabileceğini buldu. Tabi ki, yüksek dozların endişe ve paranoyayı artırabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

3. Artrit

Marihuana, artrit sebebi ile oluşan ağrı ve iltihapları hafifletebilir.

4. Kanser

Moleküler Kanser Tedavisi dergisinde yayınlanan araştırmalar, marihuanada bulunan kimyasal bir bileşik olan kanabidiolün, kanser hücrelerinin yaymak için kullandığı “ID-1 ″ genini engellediğini göstermektedir.

5. Epilepsi

Virginia Commonwealth Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmalar, marihuananın epilepsi nöbetlere son verebileceğini gösteriyor.

6. Glokom (Göz Tansiyonu)

Araştırmacılar, marihuananın durumu tedavi etmek için etkinliğini belirledikten sonra glokom ağrısını tedavi etmek için marihuana bazlı ilaçlar geliştirmeye çalışıyorlar.

7. Akciğer sağlığı

Amerikan Tabipleri Birliği‘nin yaptığı araştırmalar, çoğu insanın inandığının aksine marihuananın akçiğer kapasitesini azaltmak yerine arttırdığını ortaya çıkardı.

8. MS (Multipl Skleroz) hastalığı

Kanada Tıp Derneği dergisinde yayınlanan bir çalışma, kanabinoidlerin MS ağrısını önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

9. Mide bulantısı

Marihuana en az 60 kanabinoid içerir. THC, zihin değiştirici etkileri ile ilişkili birincil kimyasaldır. THC, ilaç veya kemoterapinin neden olduğu mide bulantısı dahil olmak üzere bulantı tedavisinde kullanılmaktadır.

10. Parkinson hastalığı

MedPage Today dergisinde yayınlanan araştırmalar, marihuana kullanımının Parkinson hastalığı olan hastalarda titremeyi hafiflettiğini ve hareket becerilerini geliştirdiğini ortaya koydu.

Bu sağlık yararlarına rağmen, marihuana kullanımının potansiyel sağlık risklerini de dikkate almak önemlidir:

  • Yüksek dozlarda marihuana endişe ve paranoyaya neden olabilir.
  • Marihuana hafızaya zarar verebilir.
  • Halüsinasyon belirtileri özellikle genç ve ilk kez kullananlar arasında belirgindir.
Continue Reading
Comments

More in Sağlık

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin(esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, kenevir yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Kenevir(esrar), bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

To Top