Bizi takip edin

Esrarın 10 faydası

Sağlık

Esrarın 10 faydası

Esrarın 10 faydası

Marihuananın hastalık tedavisinde kullanılmasına yönelik birçok araştırma mevcut. Bu araştırmalar bize gösteriyor ki marihuana bilinenin aksine birçok hastalığın tedavisinde etkin bir şekilde kullanılabilir.

1. Alzheimer

Scripps Araştırma Enstitüsü tarafından Molecular Pharmaceutics’de yayınlanan bir araştırmaya göre esrar, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir.

2. Anksiyete

Harvard Tıp Okulu esrarın anti-anksiyete etkisine sahip olabileceğini buldu. Tabi ki, yüksek dozların endişe ve paranoyayı artırabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

3. Artrit

Esrar, artrit sebebi ile oluşan ağrı ve iltihapları hafifletebilir.

4. Kanser

Moleküler Kanser Tedavisi dergisinde yayınlanan araştırmalar, esrarda bulunan kimyasal bir bileşik olan kanabidiolün, kanser hücrelerinin yaymak için kullandığı “ID-1 ″ genini engellediğini göstermektedir.

5. Epilepsi

Virginia Commonwealth Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmalar, esrarın epilepsi nöbetlere son verebileceğini gösteriyor.

6. Glokom (Göz Tansiyonu)

Araştırmacılar, esrarın durumu tedavi etmek için etkinliğini belirledikten sonra glokom ağrısını tedavi etmek için esrar bazlı ilaçlar geliştirmeye çalışıyorlar.

7. Akciğer sağlığı

Amerikan Tabipleri Birliği‘nin yaptığı araştırmalar, çoğu insanın inandığının aksine esrarın akçiğer kapasitesini azaltmak yerine arttırdığını ortaya çıkardı.

8. MS (Multipl Skleroz) hastalığı

Kanada Tıp Derneği dergisinde yayınlanan bir çalışma, kanabinoidlerin MS ağrısını önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

9. Mide bulantısı

Esrar en az 60 kanabinoid içerir. THC, zihin değiştirici etkileri ile ilişkili birincil kimyasaldır. THC, ilaç veya kemoterapinin neden olduğu mide bulantısı dahil olmak üzere bulantı tedavisinde kullanılmaktadır.

10. Parkinson hastalığı

MedPage Today dergisinde yayınlanan araştırmalar, esrar kullanımının Parkinson hastalığı olan hastalarda titremeyi hafiflettiğini ve hareket becerilerini geliştirdiğini ortaya koydu.

Bu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu sağlık yararlarına rağmen, esrar kullanımının potansiyel sağlık risklerini de dikkate almak önemlidir:

  • Yüksek dozlarda esrar endişe ve paranoyaya neden olabilir.
  • Esrar hafızaya zarar verebilir.
  • Halüsinasyon belirtileri özellikle genç ve ilk kez kullananlar arasında belirgindir.
Continue Reading
Comments

Daha fazla Sağlık

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin(esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, kenevir yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Kenevir(esrar), bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı