Bizi takip edin

Hapishane mahkumlarına esrar vermek ölümleri önleyebilir

Haber

Hapishane mahkumlarına esrar vermek ölümleri önleyebilir

Hapishane mahkumlarına esrar vermek ölümleri önleyebilir

Sentetik uyuşturucu kullanımından kaynaklı ölümler Dr. Stephanie Sharp’ı harekete geçirdi!

Son zamanlarda meydana gelen aşırı doz sentetik ve Spice (laboratuvar yapımı kimyasallar) kaynaklı yaralanmaların ardından, bir doktor hapishane mahkumlarına esrar vermenin ölümleri önleyebileceğini söylüyor.

İskoç hapishanelerinde meydana gelen aşırı doz ölümlerinden sonra, bir doktor hapishane mahkumlarına esrar vermenin ölümlerin ilerlemesini önleyebileceğini söylüyor. İngiltere’nin bir parçası olan İskoçya, kendi içinde başarısız uyuşturucu savaşı ile uğraşıyor. Gelişen yasadışı sentetik uyuşturucu pazarı yüzünden ülkede sürekli olarak ölümlü ve yaralanmalı vakalar tespit ediliyor.

Uzman doktor esrarın yasak olması sebebiyle mahkumların ölüme mahkum edildiği görüşünde.

İngiltere hukuku, sınırlarının içinde knevir bulundurulmasını, kullanılmasını ve satılmasını tamamen yasaklamaktadır. Tıbbi esrar kullanımı bile yasa dışıdır.

Ancak farmakolog Dr. Stephanie Sharp bu cezalandırıcı yaklaşımın sonuç üretmediğini, tam yasallaştırmanın uyuşturucuya bağlı ölümleri önlemenin tek yolu olduğunu savunuyor. Doktor Spice özellikle hapishane mahkumlarına esrar vermenin, sentetik bir kannabinoid olan “zombi ilacı” Spice’den ölümleri önleyebileceğini söylüyor.

2016’da, İskoçya’da uyuşturucu kullanımından kaynaklı yaklaşık bin kişi öldü. Ulusal Madde Bağımlılığı Tedavi Ajansı’na göre şu anda 380.000’den fazla İskoç vatandaşının uyuşturucu bağımlılığı var. Tahmin edileceği gibi İskoç hapishanelerinin nüfusu büyük ölçüde şiddet içermeyen esrar kullanımından oluşmakta.

Tedavi yerine ceza ile karşılık vermek, hapishanelerin içinde uyuşturucuya bağlı ölümlerde bir artışa yol açmıştır. Hem memurlar hem de mahkumlar, çok tehlikeli sentetik ilaçlar kullanmaktan öldüler. İşte bu yüzden, Dr. Stephanie Sharp’a göre demir parmaklıklar ardındaki mahkumların yasal esrara ulaşamaması, mahkumları sentetik maddelerin elinde ölümüne mahkum etmek anlamına geliyor.

“Spice” ve “K2”

Dr. Stephanie Sharp, Glasgow Expert Witness Service’in farmakoloğu ve eş kurucusudur. Doktor Sharp, sentetik esrar ve diğer tehlikeli psikoaktif ilaçların İskoçya’ya ve hapishanelerine girdiğini söylüyor. Spice nedeniyle bir mahkumun öldüğü son olay, Dr. Sharp’ı doğal esrarın İskoçya hapishanelerinde kabul edilmesini zorlamak için tetiklemiştir.

Bazı yasal boşluklar sayesinde, sentetik kannabinoidler İngiltere ve ABD’de kolayca ve yasal olarak temin edilebilir. Bu kimyasallar, kullanıcıların “Spice” veya “K2” dedikleri maddeleri yapmak için içilebilir bitkilerle harmanlanır.

Bu sentetik kanabinoidlerin etkisi, THC gibi doğal bitki kannabinoidlerinden çok daha yüksektir. Sonuç olarak, kullanıcılar çok ciddi yan etkilerden muzdarip olabilir. Hatta bazıları sentetik ilaca verilen olumsuz reaksiyonlardan ölebilir.

Bu sentetik kanabinoidlerin etkisi, THC gibi doğal bitki kannabinoidlerinden çok daha yüksektir. Sonuç olarak, kullanıcılar çok ciddi yan etkilerden muzdarip olabilir. Hatta bazıları sentetik ilaca verilen olumsuz reaksiyonlardan ölebilir.

Bu nedenle, mahkumların “gerçek olana” sahip olmalarına izin vermek, onları ve cezaevi personelinin ciddi yaralanma veya ölümden korunmasını sağlayacaktır.

Gerçekten de, bilinen ölümcül bir esrar dozu yoktur. Şimdiye kadar hiç kimse aşırı doz esrar yüzünden ölmemiştir.

Dr. Sharp, “İnsanların uyuşturucu kullanacağını kabul etmeliyiz ve bu maddeleri yasal olarak eczanelerden satın almamalarına izin vererek onları güvende tutmalıyız” dedi.

Continue Reading
Comments

Daha fazla Haber

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin(esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, kenevir yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Kenevir(esrar), bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı