Bizi takip edin

Kannabinoidler uyku apnesi tedavisinde kullanılabilir

Haber

Kannabinoidler uyku apnesi tedavisinde kullanılabilir

Kannabinoidler uyku apnesi tedavisinde kullanılabilir

Uyku apnesi maskeleri kullanışsız ve ameliyatı pahalı. Ancak yeni araştırmalar kanabinoidlerin uyku apnesini tedavi edebileceğini gösteriyor

Henüz emekleme döneminde olmasına rağmen, yeni araştırmalar, kanabinoidlerin uyku apnesi üzerindeki etkisi söz konusu olduğunda umut verici sonuçlar vermektedir. Tıp dergisinde yayınlanan bir çalışma Bu yıl uyku, sentetik bir kannabinoidin uyku apnesinin bazen tehlikeli semptomlarını azaltabileceğini doğrulamaktadır. Bu çalışmayı ve uyku apnesi hastaları için potansiyel olarak ne anlama gelebileceğini daha iyi anlamak için Dr. Jerald Simmons, MD ile konuştuk.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, horlamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biridir ve uykuda solunumun durması olarak ifade edilebilir. Uyku esnasında nefesin durması ve yüzeysel hale gelmesi anlamına gelen uyku apnesi gece boyunca defalarca tekrarlayabilir. Uyku apnesi sırasında, üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme olur. Dil kökü veya yumuşak damağın veya aşırı büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkaması sonucunda en az 10 saniye nefes alamamak uyku apnesi olarak adlandırılır.

Uyku apnesi olan insanlar uykuya daldıktan sonra aralıklı nefes alırlar. Jerald Simmons, MD, Kapsamlı Uyku Tıbbı Yardımcılarının kurucusudur.

Uyku apnesi bir dizi tıbbi problem yaratır. Simmons’a göre, inme, yüksek tansiyon, diyabet, mide ekşimesi, yorgunluk ve baş ağrılarına neden olabilir.

Uyku Apnesi Tedavisi Zor Olabilir

Simmons, “Çeşitli mekanik tedavi yöntemleri var” diye açıkladı. Boğaz kaslarının potansiyel olarak kapanmasını önlemek için, hastalar ya bir uyku apnesi maskesi ya da bir diş cihazı kullanırlar. Maske burnunuzu kaplar ve sürekli olarak havayı boğazınızın arkasına doğru hareket ettiren bir makineye bağlanır. Diş cihazı çeneyi öne doğru iter. Her ikisi de hava yolunu kapatan kas gevşemesini önler.

Daha az yaygın bir seçenek ise uyku apnesi ameliyatıdır. Pahalı olabilen cerrahi müdahale dışında, bu iki yaygın tedavi yöntemi zahmetli ve kullanımı zor olabilir. Birçok durumda, uyku apnesi hastaları ya kendi maskelerini ya da diş cihazlarını kullanmazlar ya da yanlış kullanırlar. Bugün, uyku apnesi için alabileceğiniz ağızdan ilaç yoktur.

Kannabinoidler ve Uyku Apnesi Üzerine Çalışmalar

Yeni araştırmalar, bir oral kanabinoid ilacın kısa sürede bir gerçeklik haline gelebileceğini gösteriyor.

Bu çalışma “PACE Klinik Çalışması: Obstrüktif Uyku Apnesi’nde Dronabinol’ün Etkileri” olarak adlandırılmıştır.

Chicago Üniversitesi ve Northwestern Üniversitesi’nden bilim adamları, 73 uyku apnesi hastası aldı ve ilk olarak Obstrüktif Uyku Apnesi’nin şiddetini test ettiler. Sadece kas uyku apnesi sorunu olan gözlemleyen uzmanlar başlamadan önce hastaların yorgunluk seviyesini araştırdılar.

Daha sonra araştırmacılar plasebo hapları, düşük dozda kanabinoid ilaç ve üç ayrı gruba yüksek dozda kanabinoid ilaç uyguladılar. Kemoterapi hastalarının iştah kaybı ile başa çıkmalarına yardım etmek için FDA tarafından onaylanmış sentetik bir kanabinoid olan dronabinol kullandılar.

Araştırmacılar kannabinoidler ve uyku apnesi ile ilgili başka çalışmalar yapmış olsalar da bu en meşru idi.

Çalışmanın Bulguları Çarpıcıydı

Çalışma, dronabinolün uyku apnesi hastalarına önemli ölçüde yardımcı olduğunu bulmuştur. Plasebo grubundan daha az yorgunluk ve daha az semptom bildirdiler. Ayrıca yüksek doz kannabinoid verilen hastalardan daha iyi sonuç alındığı gözlemlendi.

Uyku Apne İlaçlarının Geleceği

Uyku apnesi için oral kanabinoid ilaçlardan hala çok uzaktayız. Bunlar, daha fazla kanabinoid araştırmasını teşvik edecek etkileyici bulgular olsa da sadece bir çalışmadır.

Öte yandan, FDA zaten dronabinol ilacını onayladı. Bu, ilacın pazara girmesinin, normalden daha az uzun bir süreç olacağı anlamına gelir.

Bu durumun zorluğuna duyarlı olan Dr. Simmons, daha fazla testin bu ilk çalışmayı destekleyeceğinden umutlu. “İnsanların bunu tedavi etmek için kullanabilecekleri herhangi bir ilaç yoktur, bu nedenle işe yarayan bir ilaç varsa çok yardımcı olacaktır. Uyku apnesinin neden olabileceği diğer sorunları azaltmaya yardımcı olabilir. ”

Oral bir ilaç, uyku apnesi olan milyonlarca insanın yaşamlarında ve sağlıklarında büyük bir fark yaratacaktır.

Kaynak: https://hightimes.com/news/new-research-shows-cannabinoids-may-treat-sleep-apnea/

Continue Reading
Comments

Daha fazla Haber

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin (esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, CBD yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Esrar, bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı