Bizi takip edin

Kenevir endüstrisinin ekonomik geleceği

Ekonomi

Kenevir endüstrisinin ekonomik geleceği

Kenevir endüstrisinin ekonomik geleceği

Kenevir endüstrisi 80 milyar dolarlık bir ekonomi yaratabilir.

Uzmanlara göre kenevir endüstrisinin ekonomik geleceği çok parlak

Esrar sektörü öngörüleri, yasal esrar satışlarının toplam ekonomik etkisini yansıtmaktadır. Marijuana Business Daily’den gelen yeni tahminler, ABD kenevir endüstrisinin 2022 yılına kadar yaklaşık 80 milyar dolarlık bir ekonomik etki yaratabileceğini gösteriyor.

Marijuana Business Factbook’un editörleri ve analistleri tarafından yakın zamanda yayınlanan tahminler, 2017’de 20-23 milyar dolar arasında olan satışların 2022’ye kadar 63-77 milyar dolara kadar çıkarak inanılmaz bir ekonomik etki yaratabileceğini öngörüyor.

Marijuana Business Daily, karşılaştırma amacıyla 77 milyar dolarlık rakamın, ABD Ekonomik Analiz Bürosu’na göre 2017’de yurt içi gayri safi hasılatı 81 milyar dolar olan New Hampshire ürününe yakın olduğunu belirtti.

Raporda ayrıca aşağıdaki gibi yıllara göre toplam ekonomik etkiye bir bakış sunuluyor:

2017: 20,3 milyar dolar – 23,0 milyar dolar
2018: 27,7 milyar dolar – 33,8 milyar dolar
2019: 36,7 milyar dolar – 44,7 milyar dolar
2020: 42,5 milyar dolar – 52,0 milyar dolar
2021: 51,4 milyar dolar – 63,3 milyar dolar
2022: 62,8 milyar dolar – 77,4 milyar dolar

Esrar’ın ekonomik etkilerine yakından bakış

Şaşırtıcı tahminler esrarın yasallaşmasının ekonomik faydalarını yansıtıyor. Esrar, ABD federal yasası kapsamında henüz yasadışı kabul ediliyor, ancak 1996’dan beri yaklaşık 30 eyalet tıbbi esrarın bulundurulması ve kullanılmasına izin vererek kendi yasalarını kabul etmiştir. 2012’den bu yana, bu eyaletlerden dokuzu aynı zamanda esrarı eğlence amaçlı yasallaştırmıştır.

Marijuana Business Daily’de analist olan Eli McVey, “Bu veriler özellikle yasallaştırmanın faydalarını kanun koyuculara ve politika yapıcılara göstermek isteyen marihuana şirketleri için çok değerli” diyor.

ABD eyaletlerinin yarısından fazlasında esrarın yasaklamanın sona ermesi, yeni iş fırsatları sağladı ve binlerce iş imkanı yarattı. Daha önceki bir raporda, esrar endüstrisi içindeki iş sayısının birkaç yıl içinde imalat, kamu hizmetleri ve devlet sektöründeki işlerin ötesinde olacağı öne sürülmüştü. Esrar araştırma şirketi New Frontier Data tarafından yapılan hesaplamalar, eğer esrar federal düzeyde yasallaştırılırsa ulus genelinde milyonlarca yeni iş yaratacağını gösteriyor.

Marijuana Business Daily’den elde edilen tahminler, marihuana çiçeği, aşılanmış ürünler ve konsantre gibi perakende seviyesindeki tıbbi ve eğlence amaçlı marihuana satışlarına dayanmakta. Ayrıca esrar endüstrisinin toplam ekonomik etkisi, yasal satışlardan etkilenen yan kuruluşları da dikkate alıyor.

Örneğin, daha fazla esrar ekim alanı, üreticilerin daha fazla gayrimenkul ve inşaat talebine neden oluyor. Yasal esrar satışları, bölgeye daha fazla para getiren turizmi teşvik ediyor. Sağlık ve inşaat projelerinden elde edilen vergilerle yerel toplum sistemin ekonomik faydalarından olumlu etkileniyor.

Continue Reading
Comments

Daha fazla Ekonomi

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin (esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, CBD yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Esrar, bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı