Bizi takip edin

Küresel ilaç devi Novartis Kanadalı esrar şirketiyle ortaklık kuruyor

Ekonomi

Küresel ilaç devi Novartis Kanadalı esrar şirketiyle ortaklık kuruyor

Küresel ilaç devi Novartis Kanadalı esrar şirketiyle ortaklık kuruyor

Küresel ilaç devi Novartis esrar endüstrisine ortaklık ile giriyor.

Novartis AG, tıbbi esrar işine girmek için milyarder Peter Thiel tarafından desteklenen Kanadalı esrar şirketiyle ortaklık kuruyor.

Sağlık hizmeti devi Sandoz Canada bölümü, kenevir ilaçlarını kapsül ve diğer şekillerde üreten Tilray ile stratejik bir ittifak kuruyor. Bu birliktelikle şirketler yeni kenevir tabanlı ilaçlar geliştirecek ve Sandoz tarafından hastanelere ve eczanelere dağıtılacak.

Tilray İcra Kurulu Başkanı Brendan Kennedy yaptığı açıklamada, “Bu ittifak, tıbbi esrarı geleneksel tıp alanında meşrulaştırma yolunda önemli bir kilometre taşıdır.” dedi.

Bu, Tilray’in ana firmasının büyük bir sağlık şirketi ile ilk ortaklığı değil. Seattle merkezli bir şirket olan Privateer Holdings, ayrıca Kanada’daki en büyük eczane zinciri olan Shoppers Drug Mart ile birlikte çalışıyor.

Privateer özel bir şirket olarak, ocak ayından bu yana 200 milyon dolar gelir elde ederek gelişmekte olan kenevir endüstrisi içinde bir rekor kırmıştır. Yatırımcıları arasında varlıklı bireyler, aile büroları ve kurumsal yatırımcılar içermektedir.

Kanadalı şirketler, marihuana’nın yasadışı uyuşturucundan tıbbi bir ürüne geçişini sağlamıştır. Toronto merkezli Cronos Group kısa süre önce Nasdaq’taki ilk esrar şirketi olmuştur.

Continue Reading
Comments

Daha fazla Ekonomi

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin (esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, CBD yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Esrar, bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı