Bizi takip edin

Tıbbi esrarın 6000 yıllık tarihi

Kültür

Tıbbi esrarın 6000 yıllık tarihi

Tıbbi esrarın 6000 yıllık tarihi

Esrarın sağlık faydaları yaşadığımız yüzyılda keşfedildi diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Esrarın tıbbi alanda kulanımı çok eskilere dayanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan kanun düzenlemesi ile esrara erişim zorlaştırdı ve sonuçta 1937’de Marihuana Vergi Yasası ile esrar tamamen yasaklandı. Bu arada, Kanada’da yasağın kalkması 85 yıl sonra gerçekleşecekti.

İlginç olan ise günümüzde esrarın serbest bırakılması için verilen mücadele bizim için büyük bir adım olsa da 6000 yıllık esrar tarihi açısından bakarsak küçük bir adım olarak kalıyor.

6000 yıllık tarih

Medreleaf’ın yayınladığı infografik esrarın geçmişine ışık tutuyor. Roma, Mısır ve Çin gibi antik uygarlıkların esrarı nasıl kullandıklarını anlamamıza yardımcı oluyor.

M.Ö. 4000: Pan-p’o köyü
Esrar, Çin’de önemli bir gıda ürünü olarak kullanıldı.

M.Ö. 2737: Pen Ts’ao Ching
Esrarın tıbbi amaçlı kullanılmasının ilk kaydı. Dönemin imparatoru
Shen-Nung, gut, romatizma ve sıtma gibi birçok hastalıkta kullanılmasını onayladı.

M.Ö. 2000-1400: İskitler
Göçebe Hint-Avrupa halkları buhar banyolarında kenevir kullandı ve mezar ritüellerinde kenevir tohumu yaktılar.

M.Ö. 2000-1000: Atharva Vedas
Esrar, bu Hindu dini metinlerinde “mutluluk kaynağı”, “neşe veren” ve “özgürlük getirici” olarak tanımlandı. Bu dönemde, dini ritüellerde esrar içildi.

M.Ö. 2000-1000: Ayurveda Tıbbı
Tıbbi yararları araştırılan esrar, dini amaçlar için de kullanıldı. Bu dönemde, epilepsi, kuduz, kaygı ve bronşit gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanıldı.

M.Ö. 1550: Ebers Papirüs
Mısır papirüsüne göre esrar iltihabı tedavi etmekte kullanıldı.

M.Ö. 1213: Rames II
M.Ö. 1213 yılında ölümünden sonra mumyalanan Mısır firavunu II. Ramesses’nin mumyasında esrar poleni bulundu

M.Ö. 900: Asurlular
Asurlular esrarın psikolojik etkilerini keşfetti ve tıbbi amaçlar için kullandı.

M.Ö. 450-200: Greko-Romen
Doktor Dioscorides, diş ağrısı ve kulak kanaması için esrarı reçeteye yazdı. Yunan doktor Claudius Galen, imparatorluk boyunca yaygın bir şekilde tüketildiğini belirtti. Romalı seçkin kadınlar doğum sancılarını hafifletmek için esrar kullandı.

207: Hua T’o
Esrarı ağrı kesici olarak tanımlayan ilk doktor. Ameliyattan önce hastaları uyuşturmak için esrar ve şarap karışımı kullandı.

1000: Epilepsi
İlk defa epilepsi tedavisinde kullanıldı.

1025: Avicenna
Ortaçağdaki Fars tıp yazarı Avicenna, esrarın gut, ödem, bulaşıcı yaralar ve şiddetli baş ağrıları için etkili bir tedavi olduğunu belirterek Avicenna’nin Tıp Kanunları’nı yayınladı. Eserleri, 13. ila 19. yüzyıllar arasında, Batı tıbbı üzerinde kalıcı bir etkiye sahipti.

1300: Arap tüccarlar
Arap tüccarlar, Hindistan’dan Doğu Afrika’ya kadar esrar getirdi. Sıtma, astım, ateş ve dizanteriyi tedavi etmek için kullanıldı.

1500: İspanyol Kaşifler
İspanyollar, esrarı Amerika’ya getirdi. Halat veya kıyafet gibi daha pratik amaçlar için kullanıldı. Bununla birlikte, yıllar sonra, psikoaktif ve tıbbi bir ilaç olarak kullanılacaktı.

1798: Napoleon
Napolyon esrarı Mısır’dan Fransa’ya geri getirdi. Ağrı kesici ve yatıştırıcı etkisi araştırıldı. Tümörleri, öksürüğü ve sarılığı tedavi etmek için kullanıldı.

1839: William O’Shaughnessy
İrlandalı doktor William O’Shaughnessy, esrarı Batı tıbbında kullanan ilk kişi oldu.

1900: Tıbbi esrar
Tıbbi esrar bulantı, romatizma ve doğum sancılarını tedavi etmek için kullanıldı. Bu dönemlerde “Piso’s cure” ve “One day cough cure” gibi ilaçlar reçetesiz alınabiliyordu.

1914: Harrison Act
1914’teki Harrison Narcotics Vergi Kanunu uyarınca ABD’de suç ilan edildi.

1937: Marihuana Tax Act
Marihuana Vergi Yasası, Amerika Birleşik Devletleri’nde esrar kullanımı ve satışını yasakladı. Amerika diğer ülkelere yaptığı baskılar sonucunda esrarı tüm dünyada yasaklattı.

1964: THC’nin keşfi
Esrarın aktif bir bileşeni olan THC’nin moleküler yapısı İsrailli kimyacı Dr. Raphael Mechoulam tarafından sentezlendi.

1970: 1. sınıf uyuşturucu
ABD’de 1. sınıf uyuşturucu kategorisine alındı ve daha fazla araştırma yapılması engellendi. “Kabul edilmiş tıbbi kullanım yok” olarak listelendi.

1988: CBD reseptörleri bulundu
CBD1 ve CBD2 kanabinoid reseptörleri keşfedildi. Bugün, onların beynin en bol bulunan nörotepeptörlerinden biri olduklarını biliyoruz.

2000-2018: Tıbbi esrar yasallaştırma
Bir çok devlet tıbbi amaçlı esrar kullanımını yasallaştırdı. Eğlence amaçlı kullanım da bunu takip etmekte.

Kaynak: https://www.businessinsider.com/heres-the-6000-year-history-of-medical-marijuana-2018-6

Continue Reading
Comments

Daha fazla Kültür

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin(esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, kenevir yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Kenevir(esrar), bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı