Bizi takip edin

Türkiye’de 19 ilde kenevir yetiştirmek yasallaştı

Haber

Türkiye’de 19 ilde kenevir yetiştirmek yasallaştı

Türkiye’de 19 ilde kenevir yetiştirmek yasallaştı

29 Eylül 2016 günü Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre 19 ilde kenevir yetiştirmek yasallaştı.

Kenevir üretimi, Türkiye’nin 19 ilinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izin alınması koşuluyla üretilebilecek. İzinli kenevir yetiştiriciliği; Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilecek.

Esrarın etken maddesi kanser tedavisinde kullanılıyor

Esrarın en önemli iki etken maddesi, delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) ve cannabidol (CBD) kanser tedavisinde ortaya çıkan bazı olumsuzlukları gidermekte etkili olduğu bir süredir bilinen organik kimyasallar. Yeme bozuklukları, mide bulantıları, depresyon vb kemoterapinin ve kanser ilaçlarının etkileri sebebiyle sıkıntı çeken hastalarda yan etkilerin giderilmelerinde kullanılan etken maddeler sprey haline getirilerek ve ilaç olarak pazarlanmaya başlanmıştı.

İlaç sprey olarak ağıza sıkılarak kullanılıyor ve etkileri esrar tüketmenin etkileri ile aynı. Fakat tütün ya da yalnız başına, yakılarak dumanı solunmadığı için sağlık açısından bir risk yaratmıyor. Bununla birlikte kendisinde ya da genetik bağı olan birinci dereceden akrabalarında şizofreni belirtileri olan hastalara tavsiye edilmiyor. Esrarın etken maddelerinden THC’nin şizofreniyi arttıran bir etkisi olduğu bir süredir bilinen bir gerçek.

Türkiye, AB ülkelerinin aldıkları kararın ardından ilacın kullanımını yasal hale getirmiş görünüyor. Türkiye’de marihuana kullanımı yasadışı sayılsa da bundan böyle kırmızı reçete ile doktor tarafından yazılması durumunda kullanımı yasal sayılacak.

Kenevir üretimi serbest mi?

Lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihlerinde yetiştiricilik yapacakları yerin en büyük mülki idare amirliğine başvuracak. Kenevir yetiştiriciliği yapan çiftçiler, kamu görevlilerinin yetiştiricilik alanında yapacağı kontrollere yardımcı olmakla, hasat sonrasında marihuana elde edilmesini önlemek için kenevirin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları derhal imha etmekle yükümlü kılındı. Hangi amaca yönelik olursa olsun izinsiz yetiştirilen kenevirler imha edilecek ve konu adli mercilere intikal ettirilecek.

Türkiye’de yasallaştırmak için bir adım atılmış olsa da yeterli yasalar henüz mevcut değil. Daha detaylı bilgi için Türkiye’de ki durumu özetlediğimiz makalemizi okuyabilirisiniz.

Kenevir yetiştirmek için koşullar neler?

Kenevirin üretimi için başvuruda, çiftçinin daha önce izinsiz ekim, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ilişkin taahhütname verilmesi gerekiyor.

Yönetmeliğe göre yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemi, bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda proje uygulama süresi dikkate alınarak en fazla üç yıl geçerli olacak.

Ayrıca, Bakanlığın il veya ilçe müdürlükleri teknik personelince izin verilen yerler kenevirin ekiminden hasada kadar en az ayda bir defa kontrol edilecek.

Kenevirin faydaları nelerdir?

 • Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.
 • Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaça eş kağıt üretilebilir.
 • Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir.
 • Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda…
 • Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir.
 • Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.
 • Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.
 • İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “kanvas” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir.
 • Kenevir, AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır.
 • Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.
 • Kenevirin üretimi soyadan bile daha ucuzdur.
 • Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.
 • Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.
 • Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur.
 • Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.
 • Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez; yani tamamen doğa dostudur.

Bu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Continue Reading
Comments

Daha fazla Haber

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin (esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, CBD yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Esrar, bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı