Bizi takip edin

Yeni Zelanda, 2020’de esrarı yasallaştırmak için referandum yapacak

Haber

Yeni Zelanda, 2020’de esrarı yasallaştırmak için referandum yapacak

Yeni Zelanda, 2020’de esrarı yasallaştırmak için referandum yapacak

Hükümetten tarafından yapılan duyuruda, Yeni Zelanda’nın 2020’de eğlence amaçlı esrarı yasallaştırmak için referanduma gideceği belirtildi. Kabine tarafından verilen kararın ardından Adalet Bakanı Andrew Little, oylamanın o yıl yapılacak ulusal genel seçimin bir parçası olacağını söyledi.

Başbakan Jacinda Ardern ve İşçi Partisinin geçen yıl kurduğu koalisyon hükümeti esrarın yasallaştırılması için adım atılacağı sözünü vermişti. Bu söz doğrultusunda adımlar atıldığını görüyoruz.

Yasallaştırma İçin Geniş Destek

Esrarın yasallaştırılması Yeni Zelanda’da yaygın olarak desteklenmektedir. 2017’de yapılan bir ankete göre, ülkenin üçte ikisi eğlence amaçlı esrarın yasallaştırılmasından yana olurken %80’den fazlası tıbbi esrarın yasallaştırılmasını destekliyor.

Yeni Zelanda Herald’ın siyasi yorumcusu Audrey Young, kamuoyunun “liberalleşmeye doğru” gittiğini söyledi.

Ulusal Parti lideri Simon Bridges, esrarın yasallaştırılmasının uyuşturucu kullanımını normalleştireceğini ve referandum oylamasını seçmenleri daha önemli konulardan uzaklaştırmak için “alaycı” bir çaba olarak nitelendirdiğini söyledi.

2020 referandumu olumlu sonuçlanırsa, Yeni Zelanda esrarın eğlence amaçlı kullanımını yasallaştıran ilk Asya Pasifik ülkesi olacak.

Continue Reading
Comments

Daha fazla Haber

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin (esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, CBD yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Esrar, bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı