Bizi takip edin

Zimbabve, ilk medikal esrar şirketi lisansını verdi

Haber

Zimbabve, ilk medikal esrar şirketi lisansını verdi

Zimbabve, ilk medikal esrar şirketi lisansını verdi

Zimbabve tıbbi esrar üretimi için tüm sektörlerden yatırımcıları ağırlıyor.

Marijuana Business Daily’den bir rapora göre, Zimbabwe (Afrika) ülkenin ilk tıbbi marihuana lisansını bu ayın başlarında bir kenevir şirketine (Precision Cannabis Therapeutics Zimbabwe) vermiş.

Zimbabwe’nin Sağlık ve Çocuk Bakımı Bakanlığı’nın 7 Mart tarihli yayınında, özel şirketin tıbbi esrar üretme başvurusunun onaylandığı bildirildi. Mektup, izin belgesinin 46.000 ABD Doları tutarında bir lisans ücretinin ödenmesini beklemekte olduğunu belirtti.

Zimbabwe, geçen yıl tıbbi ve bilimsel amaçlı kenevir ekimini yasallaştırdı. Program kısa bir süre sonra Haziran ayında askıya alınmasına rağmen, lisanslı üreticilere ve ihracat esrarına ilişkin düzenlemeler yapıldı. Yasa ayrıca lisanslı üreticilerin tıbbi esrarı yetkili hastalara postalamalarına da izin veriyor. Ancak hastaları onaylayacak bir sistem henüz kurulmadı. Mevzuat, taze ve kurutulmuş kenevir, kenevir yağı, canlı bitkiler ve tohumlar dahil olmak üzere düzenlenmiş malların üretimine izin veriyor. Zorunlu ekim ve işleme standartları, Kanada hükümeti tarafından kabul edilenden daha sıkı tutuluyor.

Kenevir Yoluyla Ekonomik Gelişme

Yerel basında çıkan haberlere göre, geçtiğimiz ay Zimbabwe hükümeti 37 şirketten esrar üretmek için başvuruları işleme koydu. Precision Cannabis Therapeutics Zimbabwe’nin baş işletme sorumlusu Nathan Emery, ülkenin geniş ekonomik kalkınmayı teşvik ettiğini söyledi.

Nathan Emery “Zimbabwe hükümeti yatırıma açık ve tıbbi esrar üretimi için lisanslama da dahil olmak üzere ekonominin tüm sektörlerinde yatırımcıları ağırlıyor” dedi.

Emery, Zimbabwe’nin Afrika’da marihuana yetiştiriciliği için ideal bir yer olduğunu, “tarım amaçlı bol suya erişimi olan büyük, işleyen, ticari çiftliklerin ve tıbbi kenevirin en düşük maliyetli üretimi için ılıman bir iklimin” olduğunu belirtti.

Lesotho, Afrika’da tıbbi ve bilimsel amaçlarla kenevir ekimi için lisans veren ilk ülkedir ve geçen yıl mahsulün ilk kez Kanada’ya ihracatını yapmıştır. Lesoto esrar üreticisi Medi Kingdom ile özel bir tedarik anlaşması bulunan bir Seattle şirketi olan Rhizo Sciences, gönderinin araştırma ve geliştirme amaçlı kullanılmadan önce bir laboratuvar tarafından analiz edileceğini bildirdi. Rhizo Sciences’ın CEO’su Dallas McMillan, şirketin Kanada’daki dikey olarak entegre kenevir şirketlerine tıbbi esrar sağlamayı planladığını söyledi.

McMillan, “Bu ihracat, üretim ve ihracat kapasitemizi gösteriyor, bu nedenle ticari üretimimiz için kanalları daha sonra açabiliriz” dedi. “Kanada’da alıcılarımız var, ancak elbette hepsi iş konuşmadan önce bir Analiz Belgesi (sertifikalı bir laboratuvardan) istiyorlar.”

Continue Reading
Comments

Daha fazla Haber

Yasal Uyarı

Bu sitede bahsedilen faydalar, kenevirin (esrar) sadece içilmesi ile oluşan faydalar değil, CBD yağı ve bu yağ ile yapılan ilaçların kullanılması sonucu gözlemlenmiş faydalardır. Esrar, bilinçsiz ve fazla kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca Türkiye’de kenevir, marihuana veya esrar içmek yasal değildir.

Popüler

Yukarı